Mam wrażenie, że ostatnio coraz więcej osób przywiązuje coraz mniejszą uwagę do detali. A to przecież one sprawiają, że przedmioty, którymi na co dzień się otaczamy stają się naprawdę piękne.

W czasach gdzie większość klamek, które możemy kupić w sklepach to w zasadzie blaszane wytłoczki, warto zastanowić się nad tym, jakie wrażenia oferują nam klamki do drzwi klasy premium – gotowe by towarzyszyć nam przez lata. Dziś postaramy się to sprawdzić, a przy okazji pomóc Ci w wyborze odpowiedniego rodzaju klamek do Twoich drzwi.

Klamki do drzwi wewnętrznych to pewien rodzaj sztuki

Prowadząc manufakturę stolarską jednym z ważniejszych detali, na które zwracamy uwagę w pracy są właśnie klamki montowane w produkowanych przez nas drzwiach. Nieważne czy przygotowane w stylu art nuvo, czy nawiązujące do Bauhausu – to klamki są “kropką nad i” we wszystkich projektach SOWAPRO.

O tym, że klamka może być elementem sztuki dnia codziennego świadczy specjalizująca się w ich produkcji nisza projektantów. To oni biorą na warsztat klasyczne klamki i nadają im zupełnie nowego charakteru. Mogą to być projekty tradycyjne (o prostych, geometrycznych kształtach pasujących do nowoczesnych wnętrz), klamki retro stylizowane na te stosowane przed wielu laty (dzięki czemu nowy przedmiot łączy się z nutką historii) lub rozwiązania całkowicie designerskie – wykonane z połączenia różnorodnych materiałów, jak barwione szkło czy guma i bardzo często w odważnej kolorystyce.

Klamki do drzwi drewnianych – zaczynamy od podstaw

Po pierwsze – styl

Idealna klamka powinna równie idealnie pasować do wzornictwa drzwi. Pamiętaj, że im drzwi masywniejsze, tym większa powinna być zastosowana w nich klamka. Chodzi nie tylko o to, że kompozycja drobnej klamki z ciężkimi drzwiami będzie wyglądała, jak zamontowana z przypadku – dodatkowym kłopotem będzie otwieranie wymagające zdecydowanie większego wysiłku niż zwykle.

Jeśli natomiast szukasz klamki do ramy delikatnej, bardziej klasycznej to świetnie powinny sprawdzić się w niej klamki retro o odważniejszych, wyróżniających się kształtach wykonane np. z mosiądzu. Montaż eleganckiej klamki stylizowanej na XVIII wiek z całą pewnością nie sprawdzi się jednak w nowoczesnym skrzydle drzwiowym. Tam zalecamy wyłącznie równie nowoczesne, wręcz minimalistyczne rozwiązania.

Po drugie – kolor

Najłatwiej, by kolor klamki współgrał z okuciami i zawiasami. Jeśli decydujesz się na drzwi bezprzylgowe dochodzi kolejne ułatwienie w postaci niewidocznych zawiasów. Tym samym możesz wybrać klamkę, która wtopi się kolorem w skrzydło drzwiowe lub… postąpić odważniej i zabawić się kontrastem. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej zdecydować się na rozwiązanie wyłącznie, gdy będzie ono pasować do równie wyróżniających się wnętrz. Źle zastosowany kontrast, w tak widocznym miejscu jak drzwi, zawsze trąci kiczem.

Klamki to jeden z najważniejszych detali w każdym pomieszczeniu, dlatego pamiętaj, by wybrać ten rodzaj, który zamiast nadmiernie dominować będzie komponował się z aranżacją całego wnętrza. Coś jeszcze? Tak. Na poszukiwania idealnej klamki do drzwi drewnianych koniecznie wybierz się z próbnikiem oklein skrzydeł drzwiowych.

Po trzecie – jaki materiał na klamki w domu?

To temat na zupełnie nowy akapit. W ramach wstępu do niego zapamiętaj dwie proste zasady:
• tytan, stal i aluminium to podstawowy materiał na klamki montowane w drzwiach o charakterze nowoczesnym,
• mosiężne klamki drzwiowe lub stylizowane na złote warto montować przede wszystkim drzwiach o stylu nawiązującym do klasycznego.

Klamki do drzwi – rodzaje materiałów i tworzyw wyższej jakości

Zatem zaczynamy przegląd informacji, dla których czytasz ten artykuł – zobacz, z jakich materiałów wytwarza się obecnie najpiękniejsze i najbardziej trwałe rodzaje klamek.

Mosiądz

Stylistyka klamek zmieniała się na przełomie wieków, jednak to właśnie mosiądz był zawsze jednym z popularniejszych materiałów, z których je wykonywano. Zresztą do dziś wytwarza się z niego klamki ozdobne, które swoją formą mają nawiązywać do stylu dawnych epok. Wszystko to dzięki elastycznym możliwościom obróbki i bardzo wysokiej jakości samego materiału.

Mosiężne klamki mogą być zarówno błyszczące, jak i matowe, a wprawny producent nada im praktycznie dowolny kształt z fantazyjnie odlanymi zdobieniami. Powszechnym jest przecież stylizacja nawiązująca do rozwiązań stosowanych w dawnych dworkach, gdzie klamki do drzwi z mosiądzu przyjmują formę płaskorzeźby albo rozety.

[zdjęcie: klamka mosiężna]

Chrom i tytan

Trwałość ponad wszystko. Co więcej dzięki surowemu designowi klamki do drzwi wykonane z tytanu świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jeśli nie chcesz montować ich w całym domu warto zrobić to przynajmniej w drzwiach najczęściej użytkowanych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia.

[zdjęcie: klamka tytanowa]

Klamki drzwiowe aluminiowe

Choć na pierwszy rzut oka aluminium nie wydaje się materiałem na lata, to jego odpowiednia obróbka może zmienić to o 180 stopni. Klamki aluminiowe bardzo często wykańcza się w połączeniu z innymi materiałami (jak wcześniej wspomniane chrom i tytan) zwiększając tym samym ich jakość. Dodatkowo, mimo obróbki, aluminium zachowuje swoje typowe właściwości, jak lekkość czy odporność na rdzę.

[zdjęcie: klamka aluminiowa]

Klamki ze stali nierdzewnej

Nie straszna im wilgoć, przeciążenia, a nawet ogień. W kontekście możliwości wykończenia stal nierdzewna to prawie tak uniwersalny materiał, jak mosiądz. Stylistycznie, klamki wykonane ze stali nierdzewnej sprawdzą się w szerokim spektrum drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – począwszy od drewnianych, przez płyty MDF, a kończąc na stali.

[zdjęcie: klamka stalowa]

Praktyczna rola klamki do drzwi jest oczywista. Odpowiednia stylistyka i zastosowany materiał sprawiają jednak, że klamki wysokiej jakości można postrzegać w ramach pewnego rodzaju “małej sztuki” we własnym domu. Moim zdaniem dbałość o właśnie takie detale, jest kluczem do cieszenia się z naprawdę wyjątkowych wnętrz przez długie lata.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Rudnicki
projektant i właściciel SOWAPRO